23 lutego 2020 martin

Karolina Grys

Alpakoterapia to jedna z form zooterapii. Jest to naturalna metoda wzmacniająca procesy edukacyjne i rehabilitacyjne, w której motywatorem są alpaki.

Alpakoterapia jest rodzajem zooterapii, w której wykorzystuje się alpaki do celów edukacyjnych, rehabilitacyjnych bądź terapeutycznych. Są to zwierzęta wielbłądowate pochodzące z Ameryki Południowej (Peru, Boliwia). Ich charakterystyczny wygląd (dużej maskotki o przyjemnej w dotyku warstwie okrywowej) oraz cechy charakteru i przyjazne usposobienie stanowiły podwaliny do rozpoczęcia wykorzystywania ich w celach terapeutycznych. Są one doskonałą alternatywą dla osób uczulonych na sierść innych zwierząt (wełna alpak jest hipoalergiczna) lub osób z kynofobią i lękami dotyczącymi innych zwierząt wykorzystywanych w terapii. Kolejną zaletą jest fakt, iż alpaki bez problemu można transportować, a zajęcia z ich udziałem przeprowadzać w pomieszczeniach (szkołach, przedszkolach, świetlicach, a nawet w szpitalach po uzyskaniu odpowiedniej zgody).

Alpakoterapia ma pozytywne oddziaływanie na sferę emocjonalną człowieka, pomaga przełamywać bariery przed kontaktem ze zwierzęciem (co przekłada się na kontakty z innymi ludźmi), kształtuje pozytywne emocje i przyczynia się do rozwoju empatii, powoduje wzrost samooceny i poczucia sprawstwa. Dzięki nawiązaniu kontaktu ze zwierzęciem oraz jego pogłębianiu uczestnicy czują się pewniej także we własnym środowisku i łatwiej nawiązują kontakty społeczne.

Moje alpaki, tj. Versace i Companiero, pochodzą z hodowli, w której zostały wyselekcjonowane jako osobniki wykazujące szczególne predyspozycje do pracy w terapii. Następnie zostały poddane działaniom mającym na celu ich socjalizację. Proces ten jest nadal kontynuowany- na co dzień sporo razem trenujemy.